Select Page
نشست فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس پیرامون بررسی موضوع شفافیت آرای نمایندگان پارلمان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری خانه ملت، نشست فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس صبح امروز (دوشنبه 30 مهرماه) با حضور نمایندگانی از مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی پیرامون بررسی موضوع شفافیت آرای نمایندگان پارلمان برگزار شد.

بر اساس این گزارش اعضای مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این نشست به ارائه نتایج بررسی‌های صورت گرفته بر مبنای تجربیات کشورهای توسعه‌یافته جهان پرداختند.

شفاف‌سازی به ارتقای جایگاه نظارتی مجلس منتهی می‌شود

 محمود صادقی در جمع‌بندی جزئیات مطالب مطرح شده در این نشست گفت: این نشست پیرو نشست قبلی فراکسیون که راهبردهای 9 گانه‌ای در آن برای مبارزه با فساد تعیین شده بود، برگزار شد که راهبرد اول در مورد شفافیت شوراها و مجلس بود و در قالب آن مبحث عملکرد مجلس و شفافیت آرای نمایندگان به طور خاص مدنظر قرار گرفت.

رئیس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی مجلس ادامه داد: مرکز پژوهش های مجلس مطالعه خوبی درخصوص شفافیت عملکرد پارلمان در سطح بین المللی انجام داده است که در 4 محور ترویج و ترفیع فرهنگ شفافیت، شفاف سازی اطلاعات پارلمان، تسهیل دسترسی به اطلاعات پارلمانی و توانمندسازی امکان ارتباطات الکترونیکی برای دسترسی به اطلاعات پارلمانی صورت می گیرد.

وی یادآور شد: در این نشست تجربه چندین کشور و تاثیر این شفافیت بر عملکرد آنها ارائه شد که باعث اثربخشی و ارتقای عملکرد پارلمان و نمایندگان می شود که در نهایت به ارتقای جایگاه نظارتی مجلس نیز منتهی خواهد شد.

صادقی با اشاره به توصیه های سیاسی که در قالب این گزارش به فراکسیون ارائه شده است، اظهار کرد: تا سال 2010 تعداد 49 کشور از سازوکار لازم برای اعلام نتایج آرا برخوردار شدند، ضمن اینکه برای تحقق این مهم در داخل کشور نیز باید چند سیاست اعم از نهادینه سازی فرهنگ و ادبیات شفافیت پارلمانی، انتشار میزان مشارکت در رأی گیری که براساس نتایج حاصل شده در مورد سهم مجلس شورای اسلامی نشان داده که در 20 مورد رأی گیری 40 درصد عدم اظهارنظر ناشی از رأی ممتنع یا به رغم حضور در صحن رأی نداده اند یا غیبت داشته اند، انتشار داده های پارلمانی با استاندارد داده باز همچون مشروح مذاکرات صحن و تجمیع اطلاعات کنونی اعمال شود.

صادقی تاکید کرد: نشست قبلی در مورد گزارش زیرساخت های فناوری اطلاعات مجلس بود که در آن لیستی آماده شده که در پی آن نرم افزاری نیز طراحی شد که قرار است بین نمایندگان توزیع شود تا به صورت داوطلبانه تعیین کنند که کدام فعالیتشان را می توان در وب سایت مجلس منتشر کرد، چرا که قرار است این طرح در گام اول به صورت داوطلبانه اجرا شود.

وی با یادآوری اینکه طرح اصلاح آیین نامه داخلی نیز در کمیسیون آیین نامه داخلی در حال بررسی است، خاطرنشان کرد: برای اجرای طرح شفافیت آرای نمایندگان پارلمانی نمایندگانی به صورت داوطلبانه از پروفایل هایی در صحن، فراکسیون و کمیسیون برخوردار می شوند که در وب سایت مجلس قرار داده می شود و این اقدام براساس تجاربی که در دنیا وجود دارد، به تفکیک حوزه انتخابیه، عضویت در کمیسیون های تخصصی مجلس، عضویت در احزاب، گروه های سیاسی و فراکسیون های مجلس، تحصیلات، جنسیت و سن ایجاد خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به چالش هایی که در مسیر شفافیت آرای نمایندگان ایجاد می شود، تصریح کرد: بلوغ سیاسی و اجتماعی مردم و نمایندگان مجلس، نگرانی نمایندگان از تاثیر نتایج آرا بر روند…

بیشتر بخوانید

تلاش مجلس برای شفافیت آرای نمایندگان پارلمان تلاش مجلس برای شفافیت آرای نمایندگان پارلمان تلاش مجلس برای شفافیت آرای نمایندگان پارلمان